SOR Libchavy - Výrobce a prodejce autobusů pro městskou, meziměstskou a turistickou dopravu. - Představení společnosti

Detaily

foto detail foto detail foto detail
Firma SOR Libchavy spol. s r.o. je významný český výrobce autobusů, který nabízí moderní typy autobusů a trolejbusů dle modelových řad i nestandardní provedení na přání klientů. V současné době vyrábí autobusy v délce 8,5m, 9,5m, 10,5m, 12 m, 12,5m a 18m v provedení pro městský, meziměstský a dálkový provoz. Autobusy jsou vybaveny motorem, který odpovídá požadavkům ekologických norem Evropské unie. Zákazník si může mimo klasického pohonu zvolit pohon na stlačený zemní plyn - CNG, elektro pohon. K dispozici je automatická i mechanická převodovka, nezávislé nápravy, retardér, kotoučové brzdy, klimatizace a další výbava. Společnost zaznamenává obchodní úspěchy na domácím i zahraničním trhu. Dále zajišťuje servis, opravy a prodej náhradních dílů pro autobusy značky SOR.
 
Strategické cíle:
Strategickým cílem vedení společnosti je vybudovat ze SOR předního výrobce autobusů v Evropě a být perspektivním zaměstnavatelem skutečných profesionálů. Zákazníkům chceme poskytovat kvalitní autobusy a servisní služby. Pro dosažení tohoto cíle vydává management politiku jakosti, cíle jakosti a vytváří potřebné zdroje, které jsou orientovány na výcvik a vzdělávání pracovníků, rozvoj infrastruktury, management pracovního prostředí a rozvoj systémů měření. Účinnost systému je vedením pravidelně přezkoumávána.
Firma SOR Libchavy, spol. s r.o. je v současnosti druhým největším výrobcem autobusů v ČR. Vyrábí autobusy střední kategorie od 25 až po 51 sedících a celkové obsaditelnosti až 177 cestujících. Tyto autobusy se vyrábí na základě vlastní konstrukce. Samozřejmostí je zajištění servisu, oprav a prodej náhradních dílů.
Od roku 2001 je firma držitelem certifikátu kvality ISO 9001. Autobusy SOR jsou funkčně i designově průběžně modernizovány s ohledem na požadavky jak zákazníků, tak stále se zvyšujícího standardu bezpečnosti a komfortu pro cestující.
 
Hlavní přednosti autobusů SOR:
  • nízká pohotovostní hmotnost - pohotovostní hmotnost vozů SOR je průměrně o 2t nižší než u konkurenčních vozů srovnatelného typu
  • nízká průměrná spotřeba paliva - cca o 14,5 % nižší než u konkurenčních vozů po celou dobu životnosti vozidla (1t = 7,25 % spotřeby) - potvrzená objektivními srovnáními teoretickými i ze statistik v provozu
  • vyšší měrný výkon vozů - s ohledem na nižší pohotovostní i celkovou hmotnost vozů SOR oproti konkurenčním vozům je měrný výkon vozidel (i přes případný nižší jmenovitý výkon) mírně vyšší
  • použití pneumatik 19,5“ - dává oproti 22,5“ při stejné životnosti hlavní výhody v menších výkrojích kol do karosérie a vhodnějším uspořádání sedadel nad nimi i nižší pořizovací náklady při obnově
  • logické a efektivní využití prostoru a uspořádání interiéru vozu včetně pracoviště řidiče
Technické parametry autobusů SOR
Všechny vyráběné autobusy SOR jsou vybaveny kotoučovými brzdami na všech nápravách. Dále je jejich spodní část skeletu pro zvýšení antikorozní odolnosti zhotovena z nerezových profilů a opláštění karoserie z plastových materiálů. Nerezové materiály jsou použity na spodní části autobusu v místech nejvíce korozně namáhaných (část pod podlahou vozu, nástupní schody, prostor okolo kol apod.). Dutiny ocelových profilů jsou chráněny zevnitř naneseným ochranným nástřikem. Všechny používané díly namáhané od vnějšího prostředí jsou používány od těch výrobců, kteří zaručují jejich dlouhou životnost i v těžkých podmínkách. Autobusy SOR jsou vybavovány motory FPT (137, 150, 184, 210, 213, 235 a 243 kW) splňující limity norem EURO VI.
 
Firma SOR Libchavy spol. s r. o. nacházející se v blízkosti města Ústí nad Orlicí, je firmou s tradicí strojírenské výroby. Do roku 1990 zde probíhala výroba zemědělské techniky - krmné vozy, obraceče píce, vybírače siláže, horské malotraktory a řada dalších strojů.
V roce 1991 privatizací s přímým prodejem došlo ke změně orientace výrobního programu směrem k dopravní a stavební technice. Na pozadí této produkce probíhal vývoj autobusů a zahájením jejich výroby v roce 1995 se začaly psát dějiny nové automobilky v České republice.
 
Společnost SOR Libchavy spol. s r. o. vznikla v roce 1991 s podnikatelským záměrem zabývat se vývojem, výrobou, prodejem a servisem malých autobusů. Vedení společnosti se rozhodlo pro vývoj 7,5 metru dlouhého autobusu, který by používal karoserii i podvozek vlastní konstrukce a hnací agregáty od renomovaných světových výrobců. Vývojové práce byly zahájeny koncem roku 1992 a již koncem roku 1993 vyjel první prototyp s motorem Perkins a samočinnou převodovkou Voith. S postupujícím časem byly uváděny na trh i prodloužené verze.

Copyright © SOR Libchavy spol. s r. o., všechna práva vyhrazena. SOR Libchavy spol. s r.o. je součástí holdingu EP INDUSTRIES EP Industries