Aktuálně ze SORu

 28.05.2019

Článek v originále ke stažení ZDE.

Šest městských podniků kooperují

Publikováno: 23.5.2019 na www.roter-renner.de
Od: Sebastian Glinski

Bavorsko: Společný nákup E-Busů

Dopravní společnosti bavorských měst Aschaffenburg, Bad Reichenhall, Bamberg, Coburg, Landshut a Passau pracují společně v projektu „E-Bus pro malé a střední dopravní společnosti v Bavorsku „

Zapojené společnosti přepraví společně ročně 38,5 milionu cestujících a ujedou 10,3 miliony kilometrů, ale při spálení 4,34 milionu litrů nafty a 280 000 kilogramů zemního plynu, vypustí 14,13 tun CO2, popisují partneři projektu na založené projektové internetové stránce.
Na jarním setkání zemské skupiny Bavorska ze spolku německých Dopravní společností (VDV) na konci Dubna ve Weibersbrunnu obdrželi účastníci projektu vypracovaný „projektový plán“ k odevzdání na spolkové ministerstvo životního prostředí k pořízení E- Busů zpracované Thomasem Mangem, jednatelem společnosti European Electrical Bus GmbH (eebc).
V rámci projektového období do konce roku 2022, má být pořízeno až 20 linkových autobusů (15 12-ti metrových a pět 9,5 metru dlouhé autobusy) s investicí kolem 12,5 milionů plus náklady na nabíjecí infrastrukturu, oznámil Raimund Angermüller provozní ředitel SÜC Bus a Aquaria z Coburgu, na žádost Roten Renners.
Jak uvádí Passauer Neue Presse (PNP) bude až do úterý 21. května Stadtwerke Bad Reichenhall testovat dva týdny Elektrický autobus českého výrobce SOR, a zamýšlí nahradit naftové motorové autobusy e-autobusy. Zkušební autobus měl délku 9,5 metru a měl ve své pěti leté životnosti najeto 180 000 kilometrů v městské hromadné dopravě v České republice.
Vozidlo je ideální pro úzké centrum města, a požadovaný dojezd 170 km “těsně zvládl”. Dalo by se tedy předpokládat, že novější E-bus by neměl mít žádné problémy. U tří vozidel by to byla asi investice okolo 1,5 milionu eur.
Pro zvýšení šance na financování z federálního dotačního programu, chtějí Stadtwerke Bad Reichenhall, spolu s dalšími městskými podniky, pořídit elektrické autobusy.
Stadtwerke – Dopravní podniky ze těchto šesti měst spolupracují již od roku 1994 v zemské skupině Bavorska ve VDV v rámci pracovní skupiny malých a středních podniků.
Již v minulosti Dopravní společnosti pracovali společně na projektu ITCS Horní Franky (2007 až 2018; Bamberg, Bayreuth, Coburg, Hof) a společně úspěšně dokončily projekt přidělení a zpracování obslužnosti (2008/2009) pro Aschaffenburg, Bayreuth, Coburg, Passau, Schweinfurt.
Partneři projektu ve svém vozovém parku uvedli následující počet autobusů:
Stadtwerke Aschaffenburg: 43 sólových a osm kloubových autobusů
Stadtwerke Bad Reichenhall: dvanáct sólových autobusů
Stadtwerke Bamberg: 37 sólových, 20 kloubových a šest midi autobusů
SÜC Coburg: 38 sólových autobusů
Stadtwerke Landshut: 34 sólových, 24 kloubových a dva midi autobusy
Stadtwerke Passau: 31 vlastních sólových autobusů a 43 v nájmu, deset kloubových autobusů a
dva midi autobusy